Zbliża się czas na wymianę opon

Rozpoczął się sezon, w którym kierowcy przygotowują się do zmiany opon. Gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, samochód powinien być przygotowany do zimy i zaopatrzony w nowe opony, tzw. zimówki.

Czy wymiana opon jest obowiązkowa?

Polska jest jednym z krajów Europejskich, w których wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa. Zaleca się jednak zmieniać opony z letnich na zimowe, aby zwiększysz bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Zbliża się okres, kiedy kierowcy zaczną falami napływać do serwisów wulkanizacyjnych.

Dzieje się to przeważnie w okolicy listopada-grudnia, aby uniknąć kolejek, najlepiej wymienić opony na przełomie października z listopadem – radzi serwis samochodowy Mazda Opole. Zimowe opony posiadają dużą elastyczność, dzięki czemu sprawdzają się w bardzo niskich temperaturach. W okresie zimowym należy zachować wszelką ostrożność na drodze, ponieważ mocno rozgrzane zimowe opony mogą się ślizgać. Wpływa to na szybkość reakcji auta podczas ruszania i hamowania. Takie opony wykonane są z mieszanki krzemionki, która jest odpowiedzialna za uelastycznienie bieżnika.

Jak każdy produkt, tak samo opony mają swój termin ważności.

Jeżeli Twoje opony mają więcej niż 10 lat, konieczna jest wymiana na nowe. Pojawiają się pogłoski, że obowiązek wymiany opon na zimowe zostanie wprowadzony również w Polsce. Dotychczas nic takiego nie ustalono. Mimo to, że nie mamy takiego obowiązku, kierowcy stosują się do zmiany opon, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych kierowców.

Facebook