mazda-mx-5-opoleW 2020 roku Mazda będzie obchodzić stulecie swojego istnienia. W poprzednim artykule omówiliśmy początki firmy, dzisiaj skupimy się na przedstawieniu największych sukcesów firmy. 

Narodziny legendy

W latach 80′ nikt już nie pamiętał o samochodach typu roadster, charakteryzujących się napędem na tylną oś, składanym dachem i dwoma miejscami. Nikt prócz Mazdy, która w wielkim stylu postanowiła odświeżyć formułę sportowego samochodu. To był dobry ruch. Ważący niespełna tonę samochód, stał się najlepiej sprzedającym się roadsterem wszech czasów. Prawdziwa legenda.

Zwycięstwo w Le Mans

Pierwsze zwycięstwo Japończyków w wyścigu Le Mans (1991 r.) było dla świata motoryzacji szokiem. Wprowadzone przez Mazdę samochody, napędzane silnikiem obrotowym, miały mniejszą moc niż samochody konkurencji. Nikt nie dawał im szans na zwycięstwo. Mimo to, to właśnie one, dzięki przewadze niezawodności, zdołały wyjść na prowadzenie i wygrać wyścig.

Lata (prawie) współczesne − 2002-2003

W tych latach Mazda zaczęła promować nową filozofie projektową „Zoom-Zoom”. To nie tylko wyjątkowa dynamika jazdy, ale też atrakcyjna stylistyka. Pierwszym samochodem opartym na tej koncepcji była Mazda6, wprowadzona na rynek w 2002 roku. Kolejny model, RX-8 – został nagrodzony w międzynarodowym konkursie za najlepszy nowy silnik.

90 urodziny Mazdy

Mazda nie jest jak wszystkie inne marki. Nieszablonowe, niekonwencjonalne myślenie, opłaciło się projektantom samochodów, które pokochały rzesze osób. Dzisiaj Mazda zasłużenie kojarzy się z niezawodnością i kreatywnym podejściem do projektów. Co przyniesie przyszłość? O tym w następnym artykule.

Facebook