serwis mazdy opoleCzy zastanawialiście się kiedyś, jak powstało prawo jazdy? Kiedy samochody były na tyle popularne, że zaczęto zastanawiać się nad kontrolą tego, kto je prowadzi?

Oficjalnie w historii pierwszym na tamte czasy prawem jazdy było pozwolenie dla samego Karla Benza, które zostało wystawione w ok. 1888 roku w Niemczech. Wiązało się to z tym, że nie mógł on wyjeżdżać swoim samochodem na drogi publiczne, przez co poruszał się drogami blisko zabudowy mieszkalnej. Mieszkańcom na tyle to przeszkadzało, że zaczęli protestować przeciwko oparom dymu, benzyny i innych zanieczyszczeń, które wokół nich się gromadziły. Wielki Książę Badenii słuchając głosu ludu wydał dokument, który pozwalał Karlowi poruszać się swoimi samochodami drogami publicznymi.

Późniejsze wzmianki o prawie jazdy kierują nas do państwa wyspiarskiego, czyli Wielkiej Brytanii. To właśnie tam w 1903 roku wprowadzono powszechne prawo jazdy. Jeśli ktoś chciał poruszać się pojazdem mechanicznym, musiał swoje auto zarejestrować w odpowiednim urzędzie, a sam po pierwsze mieć ukończone 17 lat, a jednocześnie musiał udowodnić, że potrafi kierować samochodem. Maksymalną prędkością poruszania w terenie była wysoka prędkość, jak na tamte czasy, czyli ok. 32 km/h. Dopiero 29 lat później wprowadzono ustawę o ruchu drogowym, która mówiła o obowiązkowym posiadaniu prawa jazdy.

Historia prawa jazdy w Polsce – poleca Serwis Mazdy Opole

Nasza historia z dotycząca prawa jazdy i samego poruszania się po drogach sięga jeszcze czasów, gdy Polski nie było na mapie, czyli okresu rozbiorowego. Najstarsze zapisy sięgają ok. 1826 roku. Natomiast typowo polskie pierwsze prawa jazdy, wydawane już na ziemiach polskich, pojawiły się od razu po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku!

Pierwszy polski kodeks drogowy został napisany i opublikowany już w 1921 roku. Kolejne ustawy dotyczące ruchu drogowego pochodzą z lat: 1961, 1983 i 1997 roku.

Obecnie produkcją i wydawaniem prawa jazdy w Polsce, a także ich personalizacją trudni się sama Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Po inne wartościowe artykuły zapraszamy na naszego bloga!

Facebook