Mazda słynie z niezawodności, estetycznej linii i dynamiki w swoich pojazdach. Choć swoje korzenie koncern Mazda zapuścił już w 1920 roku, to pierwsze auto zostało wyprodukowane dopiero w 1959 roku. Doświadczenia lat wcześniejszych zaowocowały myślą technologiczną, która znalazła swoje przełożenie w samochodach. Czym wcześniej trudnił się koncern Mazdy? Jak II wojna światowa wpłynęła na doświadczenia produkcyjne? Zanurzmy się w historii japońskiego producenta.

Mazda w branży przemysłowej

Początki firmy nie miały nic wspólnego z produkcją motoryzacyjną. Koncern Mazda zajmował się wytwarzaniem obrabiarek i innych narzędzi i maszyn przemysłowych. Wtedy jeszcze marka funkcjonowała pod nazwą Toyo Cork Kogyo Co. Ltd. Obecna nazwa stanowi zdrobnienie nazwiska założyciela Jyujiro Matsuda, a także ukłon w stronę japońskich wierzeń. Ahuro Mazda to bowiem bóg światła i ognia wg. wschodniej mitologii. O wyprodukowaniu pierwszego pojazdu motoryzacyjnego możemy mówić w roku 1931. Wtedy powstał model pojazdu, którego celem były przeznaczenie dostawcze. Nazywał się on Go, a jego konstrukcja opierała się na trzech kołach. Właściwie, bardziej był to motocykl wyposażony w przestrzeń ładunkową niż samochód.

Doświadczenia wojny

Kiedy wybuchła II wojna światowa, koncern Mazdy trudnił się produkcją na potrzeby japońskiej armii. Kontynuowane było wytwarzanie pojazdów o przeznaczeniu dostawczym, które zadebiutowały w 1931 roku. Precyzja technologiczna kształtowana była również podczas produkcji broni także z przeznaczeniem dla japońskiej armii. II wojna światowa to także nagłe przerwanie działalności. Firma została bowiem założona w Hiroszimie, a jak wiadomo miasto zostało doszczętnie zniszczone w wyniku spuszczenia na nie bomby atomowej. Fabryka została odbudowana po wojnie, a właściciel postanowił skupić się na produkcji samochodów. Pierwszy model osobowy pojawił się w roku 1960. Był to mały, dwuosobowy R360 Coupé.

Myśląc o koncernie Mazdy warto mieć w pamięci, że firma nie powstała jako przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Pierwotnie, koncern Mazdy zajmował się produkcją maszyn i urządzeń przemysłowych. W roku 1931 firma wypuściła pierwszy pojazd, mały i trzykołowy motocykl dostawczy z przestrzenią ładunkową. W trakcie wojny firma produkowała także broń na zapotrzebowanie japońskiej armii. Pierwsze auto osobowe pojawiło się w 1960 roku.

Facebook