Punkty karne onlineUchwalenie przez Sejm niektórych zmian dotyczących możliwości załatwienia większości spraw administracyjnych bez konieczności wychodzenia z domu, ma na celu usprawnić działanie samych komórek administracyjnych oraz zapewnić wygodę obywatelom. Od 24 kwietnia 2017 roku na stronie obywatel.gov.pl kierowcy będą mogli sprawdzić swoje konto z punktami karnymi i jego obecny stan. To oczekiwane przez wszystkich rozwiązanie znacznie ułatwi kontrolę swoich “kredytów” oraz pozytywnie wpłynie na zachowanie bezpieczeństwa na drodze.

 

Obecny stan rzeczy

Na dzień dzisiejszy procedura sprawdzenia swoich punktów odbywa się tylko i wyłącznie na najbliższym komisariacie policji, osobiście. Do tego należy uiścić “symboliczną” opłatę w wysokości 17 złotych za udzielenie potrzebnych nam informacji, ponieważ Policja nie udziela ich za pomocą telefonu ani drogą mailową.

Jak sprawdzić swoje punkty online?

Aby założyć swoje konto z listą popełnionych wykroczeń i ich konsekwencjami należy przedłożyć dokument weryfikujący np. Certyfikat kwalifikowany lub z zewnątrz – poprzez chociażby bank. Inną metodą jest wniosek wysyłany przez internet, ale potem potwierdzony osobiście w urzędzie. Kierowca z założonym kontem będzie miał możliwość dokładnego sprawdzenia stanu swojego konta – listy wykroczeń wraz z datami, informacjami o pojeździe, miejscu popełnienia wykroczenia oraz ilości przyznanych punktów karnych.

Limity

Po wprowadzeniu cyfrowych udogodnień, każdy obywatel będzie mógł dokładnie śledzić stan swoich punktów, a co za tym idzie, będziemy świadomi czy kolejne wykroczenie nie będzie skutkowało w konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Jako jeden z przodujących Serwisów Mazdy zaznaczamy, że warto wiedzieć, że punkty ulegają wyzerowaniu w kilku przypadkach:

  • Po roku od ich otrzymania – każde jednorazowe przyznanie punktów karnych zostaje wyzerowane po upływie 12 miesięcy od ich otrzymania w wyniku popełnienia wykroczenia
  • Po ukończeniu specjalnego szkolenia, które pozwala na zmniejszenie liczby punktów. W szkoleniu można wziąć udział nie częściej niż raz na pół roku, co w wyniku zmniejszy nasz stan punktów o najstarsze 6
  • Po ponownym zdaniu egzaminu na prawo jazdy. W najgorszym dla nas scenariuszu po przekroczeniu limitu 24 punktów i utracie prawa jazdy będziemy zmuszeni do ponownego przystąpienia do egzaminu, co wiąże się nie tylko z kosztami, ale i długim czasem bez możliwości prowadzenia pojazdu.

Większość z nas na pewno skorzysta na wprowadzanych przez Sejm zmianach. Znaczne poprawienie wygody i zniwelowanie kosztów sprawdzenia stanu popełnionych przez nas wykroczeń, ma ogromne znaczenie dla kierowców, a zwłaszcza zawodowych. Dokładniejsza kontrola limitów oznaczać będzie w praktyce znacznie większym skupieniem na zachowaniu bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdów na drogach.

Facebook