klimatyzacja w samochodzieWysokie temperatury mogą być sporą przeszkodą w użytkowaniu samochodu. Auto bardzo szybko nagrzewa się, a w jego wnętrzu może panować temperatura o kilkadziesiąt stopni wyższa niż na zewnątrz. Sposób eksploatacji wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Jak wygląda ochrona wnętrza auta przed nagrzewaniem? Poniżej przedstawiono zbiór najważniejszych informacji.

Włącz klimatyzację

Klimatyzacja to znakomite rozwiązanie, dzięki któremu użytkowanie samochodu w gorące dni stanie się przyjemnością. Jeśli nasz pojazd jest w nią wyposażony, to powinniśmy z tego korzystać. Jest to oczywiste, jednak wielu kierowców dla oszczędności nie uruchamia klimatyzacji. Pamiętajmy jednak, że zbyt wysoka temperatura wewnątrz auta może stanowić poważne zagrożenie. Po pierwsze wpływa ona na pogorszenie samopoczucia oraz obniżenie koncentracji. Ryzykować nie powinny szczególnie osoby starsze, które mogą zasłabnąć za kierownicą.
W przypadku, gdy nasz samochód nie posiada klimatyzacji, to powinniśmy ratować się uchyleniem okien. W ekstremalnych sytuacjach możemy uchylić nie tylko szybę przednią, ale również tylne. Dzięki temu uzyskamy pożądane schłodzenie. Uważajmy jednak na przeciągi, które mogą negatywnie odbić się na zdrowiu.
Różnica między temperaturą w aucie, a na zewnątrz nie powinna przekraczać kilku stopni Celsjusza. Zbyt duża różnica temperatur może być przyczyną chorób dróg oddechowych.

Zostaw samochód w zacienionym miejscu

Wiele osób zastanawia się, gdzie parkować samochód w upalne dni. Najlepiej, aby były to miejsca zacienione. Czasami warto zostawić pojazd nieco dalej, a mieć pewność, że nie jest on wyeksponowany na ostre promienie słoneczne. W letnie dni, gdy temperatura wynosi około 30 stopni Celsjusza wnętrze naszego samochodu nagrzewa się w kilka minut do ponad 50 stopni. Uchylenie szyb w niczym tutaj nie pomoże. Im dłużej samochód stoi na słońcu, tym bardziej się nagrzewa, a tym samym trudniej go schłodzić. Jest to sporym problemem dla właścicieli pojazdów bez klimatyzacji.
Osłonki na tylne szyby nieznacznie pomagają w zacienieniu wnętrza, jednak nie hamuje to nagrzewania się. Pamiętajmy, aby nie zostawiać dziecka, czy też zwierzęcia w samochodzie podczas upalnych dni. Bez znaczenia jest uchylona szyba, gdyż bardzo często nie zapewnia ona żadnego przewiewu podczas postoju. Wnętrze pojazdu może przypominać piekarnik. Nie bądźmy obojętni na krzywdę innych – reagujmy zawsze, gdy widzimy krzywdę niemowlaka, czy też zwierzęcia. W ten sposób możemy uratować czyjeś życie.

Facebook