komora silnikaLatem to nie problem, ale wraz z nadejściem chłodniejszych dni pod maską samochodu można czasami znaleźć nieproszonego gościa w postaci kuny. Wydawać by się mogło, że to nic takiego i wystarczy przegonić intruza. Niestety te stworzenia potrafią wyrządzić niemałe szkody, o czym przekonało się już bardzo wielu kierowców. Dlaczego kuna jest niemile widziana i jak się jej pozbyć z auta?

Kuny w samochodzie – co może ulec zniszczeniu?

Kuna jest cichym i zwinnym zwierzęciem, które nie tak łatwo jest przestraszyć, a do tego potrafi być ono bardzo złośliwe. Z całą pewnością nie jest mile widziane w samochodzie ze swoimi ostrymi zębami, które potrafią spowodować ogromne szkody. Problemy z kunami mają przede wszystkim osoby parkujące swoje pojazdy pod chmurą. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby kuna się do nich dobrała, gdyż szuka ona w nich schronienia. Szkody wyrządzone przez te dzikie zwierzęta potrafią być bardzo kosztowne i sięgać kilkuset złotych. Przegryzają one przewody eklektyczne i wodne oraz mogą zniszczyć wygłuszenie komory sinika. Czasami nawet nie jest możliwe uruchomienie silnika i konieczne jest wezwanie lawety, aby dojechać do najbliższego warsztatu samochodowego. Wystarczy, że kuna przegryzie rury układu chłodzenia, aby doszło do przegrzewania się silnika i jego poważnej awarii. Kuna nie pogardzi również osłonami przewodów hamulcowych. W matach wyciszających silnik zwierzęta te potrafią nawet urządzić sobie gniazda.

Jak się pozbyć kun z samochodu?

Z całą pewnością kuny stanowią poważne zagrożenie dla wnętrz samochodów, dlatego też należy powziąć odpowiednie kroki, aby się ich pozbyć. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na uporanie się z tymi drapieżnikami. Jednym z nich są odstraszacze samochodowe w postaci metalowych urządzeń emitujących sygnały ultradźwiękowe. Jak zapewniają ich producenci, gryzonie będą trzymały się od nich z daleka na dziesięć metrów. Ultradźwięki są niesłyszalne przez człowieka, ale nieprzyjemne dla kun. Nie brakuje również płynów zapachowych, przez które kuna nie podejdzie bliżej do auta. Takim płynem czy sprayem pokrywa się wnętrze komory silnika czy też podłoże, na którym stoi pojazd. Ze skutecznością takich specyfików bywa zdaniem mechaników różnie. Znacznie tańszym i szybszym sposobem jest według nich umieszczenie na komorze silnika dobrze znanej każdemu zapachowej kostki toaletowej. Warto wybrać tą o najbardziej ordynarnym i przykrym zapachu. Inną propozycją jest umieszczenie pod maską wyczesanych włosów psa.

Facebook