Majówka to idealny okres na pierwszy dłuższy wypad w roku podczas ciepłej i słonecznej pogody. Warto się do niego jednak przygotować. Wyjazd na majówkę powinien uwzględniać nie tylko zaplanowanie zakupów, noclegu i programu atrakcji, ale także odpowiednie przygotowanie samochodu. Sprawdźmy, jak przygotować auto do podróży. 

Czystość to podstawa

Estetyka ma bardzo duże znaczenie. Samochód zadbany i czysty znacznie poprawia komfort jazdy i wprowadza miły nastrój. Zanim udamy się w wyjazd na majówkę, zajedźmy zatem na myjnię i dokładnie wyczyśćmy pojazd. Odświeżenia potrzebuje zarówno nadwozie, jak i podwozie. O ile to pierwsze możemy wyczyścić sami na myjni, mycie podwozia lepiej zlecić fachowców, którzy dysponują kanałem i dobrze znają rozkład auta. Woda nie może bowiem dotrzeć do alternatora. Czyszczenie podwozia jest istotne, gdyż to tam zbiera się najwięcej pozostałości po zimie typu sól i piach. Na koniec, umyjmy wnętrze pojazdu. Wyczyszczenie deski rozdzielczej, odkurzenie środka i tapicerki oraz zawieszenie produktów zapachowych spowoduje, że poczujemy przyjemny, wiosenny powiew podczas wyjazdu na majówkę.

Stan techniczny

Najważniejszy jest jednak stan techniczny pojazdu. Wpłynie on na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Niskie temperatury i sól, które jeszcze niedawno eksploatowały nasze samochody, potrafią przyczyniać się do niszczenia hamulców. Zanim zatem udamy się na wyjazd na majówkę, zajedźmy do warsztatu i skontrolujmy prawidłowe funkcjonowanie układu hamowania. Warto sprawdzić także stan zawieszenia i amortyzatorów. Niezwykle ważne są płyny. W przypadku, kiedy korzystamy z płynów zimowych, należy je wymienić na całoroczne, które wykazują o wiele wyższą efektywność podczas panowania wysokich temperatur. Chociaż wyjazd na majówkę wiążemy główne ze słońcem, warto zabezpieczyć się na wypadek zepsucia pogody i nadejścia deszczowej aury. Koniecznie skontrolujmy stan wycieraczek i w razie potrzeby dokonajmy wymiany piór. Chodzi o to, żeby były one w stanie dobrze zbierać wodę.

Facebook