mazda historyczny modelMazda Motor Corporation to popularna japońska marka samochodów osobowych. Siedziba główna firmy mieści się w Hiroshimie, a założycielem koncernu powstałego w 1920 roku jest Jujiro Matsuda. Przez okres wieloletniego funkcjonowania na rynku, marka zdążyła kilkukrotnie zmienić profil oraz filozofię swojej działalności. Z różnymi wydarzeniami z historii Mazdy wiąże się również kilka ciekawostek.

Pierwszy pojazd Mazdy

Jujiro Matsuda początkowo założył wraz z grupą inwestorów firmę zajmującą się produkcją elementów z korka. Marka nosiła wówczas nazwę Toyo Cork Kogyo. Z czasem ruszyły także prace nad tworzeniem obrabiarek, które wymagały poszerzenia specyfikacji produkcji. W 1931 roku firma porzuciła wytwarzanie narzędzi obróbczych i zaprojektowała swój pierwszy pojazd samochodowy. Była to nieduża, trójkołowa bagażówka nazywana Mazda-go, stanowiąca połączenie elementów samochodu i motocykla. W pierwszym roku produkcji wykonano 66 egzemplarzy, które zyskały dużą popularność. W kolejnych latach zdecydowano się nawet na eksport tych pojazdów do Chin.

Ciekawostki historyczne Mazdy

Do zmiany nazwy firmy doszło nieoficjalnie w 1934 roku. Określenie Mazda odnosi się zarówno do nazwiska założyciela marki Jujiro Matsudy, jak i nazwy staroperskiego bóstwa Ahura-Mazdy. Wówczas zaczęto także używać pierwszego loga Mazdy. Przechodziło ono sporo zmian. Od 1936 do 1962 używano grafiki przedstawiającej trzy góry reprezentujące Hiroszimę, tworzące jednocześnie trzy litery M (Mazda Motor Manufacturer). Logo zmieniało się m.in. przy okazji premier nowych pojazdów oraz na 35-lecie firmy. Obecnie wykorzystywany znaczek Mazdy obowiązuje od 2008 roku i wiąże się z wdrażaniem zupełnie nowego wizerunku przez firmę.

Rozwój koncernu

Facebook