lakier samochódPielęgnacja samochodu latem może wydawać się zdecydowanie łatwiejsza, aniżeli w miesiącach zimowych. Okazuje się jednak, iż w ciepłych letnich miesiącach należy zwracać uwagę na innego rodzaju czynniki, które również mogą szkodliwie wpływać na stan lakieru.

Systematyczne woskowanie

Latem cieszymy się słonecznymi dniami, uważając przy tym, aby od nadmiaru promieniowania UV nie ucierpiała nasza skóra. Świadomość szkodliwego działanie promieniowania jest już powszechna, nie zawsze jednak pamiętamy, jak bardzo destrukcyjny wpływ może mieć ono także na lakier samochodowy, który pod wpływem słońca matowieje i płowieje. Aby temu zaradzić, konieczna jest systematyczna pielęgnacja pojazdu.

Podstawowe znaczenie ma mycie z woskowaniem. Wosk sprawia, że nabłyszczona powierzchnia auta nie tylko lśni, uzyskuje również warstwę ochronną m.in. przed działaniem promieni UV. Wosk odbija promienie słoneczne powodując, iż nie przenikają one do warstwy lakieru i nie wpływają negatywnie na pigment w nim zawarty. Pokryta woskiem powierzchnia jest lepiej chroniona przed przenikaniem wody i brudu, zapobiega to też przedostawaniu się substancji toksycznych pochodzących np. z ptasich odchodów czy roślin.

Rozpoczynając mycie należy najpierw starannie spłukać nadwozie, aby usunąć z niego drobiny zanieczyszczeń. Zaschnięte zabrudzenia warto na chwilę pozostawić namoczone, aby łatwiej było je usunąć bez zarysowań. Trudniejsze do usunięcia plamy, spowodowane np. smołą czy żywicą, wymagają użycia specjalistycznych preparatów.

Innymi zagrożeniami dla stanu powierzchni auta są w lecie wspomniane już ptasie odchody oraz żywica i pyłki roślin. W ciepłe dni, kiedy lakier samochodowy rozszerza się i mięknie, wszelkie agresywne substancje z łatwością mogą wnikać w jego strukturę. Z tego typu zabrudzeniami należy uporać się jak najszybciej, aby zapobiec pojawieniu się przebarwień.

Cień jest dobry na wszystko

Należy pamiętać, aby przed każdym zabiegiem kosmetycznym wykonywanym w okresie upału, np. myciem samochodu, ochłodzić auto w cieniu, ponieważ rozgrzana powierzchnia może być bardziej podatna na delikatne zarysowania.

Prewencyjnie, parkując w słoneczne dni starajmy się szukać cienia, przy czym starannie wybierajmy miejsca pod drzewami, aby w miarę możliwości uchronić pojazd przed zanieczyszczeniami.

Facebook