wymiana olejuOlej silnikowy oraz filtry powietrzu, oleju i kabinowy są materiałami eksploatacyjnymi, od których w dużej mierze zależy długa, bezpieczna i bezawaryjna jazda. Wymiana oleju silnikowego i filtra powinna mieć miejsce przy okazji każdego przeglądu lub po wykonaniu 15 tysięcy kilometrów. To drugie ma miejsce w przypadku osób, które swoim samochodem pokonują długie dystanse. 

Przegląd olejowy

Z założenia olej silnikowy ma wytrzymywać dwa lata lub 30 tysięcy kilometrów, ale eksperci zalecają jego wymianę raz na rok lub właśnie raz na 15 tysięcy kilometrów. Okazuje się bowiem, że rzadka wymiana materiałów eksploatacyjnych prowadzić może do szybkiego zużycia się silnika, przepływomierza powietrza, turbo sprężarki, wtryskiwaczy palia oraz wielu innych elementów.

Wymiana oleju a żywotność silnika

Mechanicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie są najpopularniejsze usterki spowodowane niezbyt regularnym wykonywaniem serwisu olejowego. Często ma miejsce przede wszystkim utrata mocy pojazdu. Można zaobserwować również duże zużycie oleju i głośną pracę silnika. Powodem do niepokoju jest też dymienie z rury wydechowej. Brak okresowych przeglądów olejowych kończy się niekiedy bardzo szybkim zużyciem eksploatacyjnym silnika, co prowadzić może z czasem do jego zatarcia. Uszkodzeniu może ulec turbo sprężarka czy przepływomierz powietrza. Często psują się też wtryskiwacze paliwa i pompy paliwowe. Niekiedy uszkodzenia silnika i jego osprzętu są trwałe i nieodwracalne.

Profesjonalna pomoc

W celu wymiany oleju i wykonania przeglądu olejowego warto zgłosić się do profesjonalnego serwisu Mazda. Wówczas też nie trzeba martwić się całym materiałem, a więc olejami czy filtrami. To wszystko w cenie usługi dostarcza sam serwis. W tym przypadku nie ma co oszczędzać. Warto sięgać więc po produkty renomowanych i znanych na rynku producentów. Po wykonaniu serwisu dobrze jest określić w komputerze samochodu, o ile taki jest, termin nowej inspekcji olejowej. Stosowna zawieszka może się też znaleźć w komorze silnika. U osób, które posiadają książkę serwisową dokonywany jest również odpowiedni wpis.

Jak wykonywany jest serwis olejowy?

Wymiana oleju wykonywana jest na samochodach z rozgrzanym silnikiem. Najpierw następuje demontaż osłon silnika oraz odkręcenie korka spustowego i spuszczenie oleju silnikowego. Potem wymienia się filtr olejowy, filtr powietrza, filtr kabinowy oraz filtr paliwa. Kolejny krok to zalanie silnika nowym olejem i jego uruchomienie. Wówczas można sprawdzić jego szczelność.

Facebook