Koncern Mazdy jest dzisiaj znany niemal każdemu. Jednak mało kto zna historię firmy i kojarzy pewne znamienne nazwiska. Dziś prezentujemy najważniejszą postać związaną z firmą, założyciela i ojca myśli technologicznej – Jujiro Matsuda Mazda.

Kim był Jujiro Matsuda?

Jujiro Matsuda był japońskim przemysłowcem, który żył w latach 1875 – 1952. Urodzony w Hiroszimie jako syn rybaka, uczył się na kowala w Osace. Jednak szybko zaczął wykazywać zainteresowania inżynierią i maszynoznawstwem. Już w 1906 roku wynalazł rodzaj pompy, który został określony jako pompa Matsuda. Przejął kierownictwo w odlewni, w której zdobywał praktykę i zmienił jej nazwę na Matsuda Pump Partnership. Jednak szybko musiał odejść z firmy, po czym założył swoje przedsiębiorstwo Matsuda Works, w którym produkował między innymi broń dla rosyjskiego cara. Kiedy osiągnął stabilność finansową przeniósł się do rodzinnej miejscowości – Hiroszimy.

Kariera w Hiroszimie

Po powrocie do Hiroszimy rozpoczął swoją prawdziwą karierę, która miała mu przynieść światowy sukces. W roku 1920 powołał do życia Toyo Cork Kogyo. Firma zajęła się produkcją korka, ale także maszyn i urządzeń przemysłowych jak np. obrabiarki. Matsuda wciąż pracował nad nową myślą technologiczną i postanowił rozszerzyć swoją działalność. W roku 1931 firma wypuszcza na rynek pierwszy pojazd, który stanowił początki motoryzacyjnej kariery koncernu. Był trzykołowy motocykl wyposażony w przestrzeń do zapakowania ładunku. Mazda Go, tak się nazywał, był bowiem przeznaczony do celów dostawczych. Jujiro Matsuda dokonał zmiany nazwy przedsiębiorstwa na Mazdę w roku 1934. Podczas wojny koncern zajmował się głównie produkcją broni dla japońskiej armii.

Jujiro Matsuda to ojciec koncernu Mazdy, który pierwotnie funkcjonował jako manufaktura produkująca korek, maszyny i broń. Zdolności inżynieryjne wykazywał jeszcze przed założeniem swojej firmy. Wynalazł wtedy własną pompę, a następnie objął kierownictwo w odlewni, której nazwę zmienił na Matsuda Pump Partnership. Kolejnym jego krokiem w karierze przemysłowca było powołanie do życia Matsuda Works. W 1920 roku zakłada Toyo Cork Kogyo. Matsuda ma olbrzymi wkład w prefekturę Hiroszimy i jej rozwój przemysłowy. W 9165 roku miasto wybudowała brązową statuę upamiętniającą zasługi japońskiego przemysłowca.

Facebook